
March 4, 2025
Конституционният съд (КС) установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите, които провери и затова възлага на Централната избирателна комисия (ЦИК) да направи преизчисления (пълния текст на определението виж тук). Т.е. комисията да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота – колко гласа ще правят 4-процентната бариера, има ли промяна в мандатите и избраните за депутати.
Съдът провери как е отчетен вотът в 2204 секции от общо 12 920 в цялата страна. Това са около 17% от всички секции. За целта той възложи две експертизи.
Резултатите от първата показват, че в 46,75% от проверените секции е налице „промяна в броя на действителните гласове, разпределени по кандидатски листи, като отделно от това е налице промяна и в останалите съпоставяни данни“.
А втората експертиза, която обхващаше 436 избирателни секции и провери недействителните бюлетини в тях, е установила, че в 35,78% „броят на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от проверените секционни избирателни комисии, не съответства на установеното от експертизата“.
Действителните данни за резултатите в проверените 2204 секции са изпратени на ЦИК. Те трябва да бъдат добавени към данните от вота в останалите над 10 000 секции и така да бъдат преизчислени резултатите от изборите.
КС възлага на Централната избирателна комисия, като отчете установеното от него за проверените секции, да установи на национално ниво:
- общия брой на намерените в избирателните кутии хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, както и броя съответно на хартиените бюлетини и на бюлетините от машинно гласуване;
- броя на намерените в избирателната кутия недействителни гласове от хартиени бюлетини;
- броя на действителните гласове, подадени за кандидатски листи на партии, коалиции и независими кандидати и броя на действителните гласове за „не подкрепям никого“;
- разпределението на действителните гласове по кандидатски листи на партии, коалиции и независими кандидати; четири на сто от действителните гласове, получени от гласуването в страната и извън страната без гласовете „не подкрепям никого“;
- партиите и коалициите, които биха получили не по-малко от четири на сто от действителните гласове в страната и извън страната;
- разпределението на мандатите в 51-ото Народно събрание и по многомандатни изборни райони
ЦИК трябва и да посочи дали с оглед на получените резултати биха настъпили промени в персоналния състав на 51-ото Народно събрание, и ако да – за кои народни представители.
Едва след като получи данните от преизчисленията на ЦИК, Конституционният съд ще се произнесе с решение за законността на последните парламентарни избори.
Както е известно, на „Величие“ получи 3.999% и само 30 гласа не достигнаха на формацията, за да влезе в парламента. Ако се окаже, че след коригирането на резултатите в проверените от КС секции, партията има по-голям вот или 4-процентната бариера е по-ниска, формацията ще влезе в парламента. Това ще доведе до промяна в броя на депутатите на всички останали партии в Народното събрание.